Jak ses poprvé dozvěděl o tvé committee a co tě přimělo se do ní přihlásit?
Už si ani přesně nepamatuju, kdy jsem zjistila, že nějaké committees na international levelu existují. Možná to bylo na jaře 2013, kdy nám tehdejší Národní SocialErasmus koordinátorka Ali Růžičková dávala prezentaci o ESN životě, kde také zmínila, že existuje ComCom. V létě stejného roku mi committees zmínil tehdejší prezident Irska, Kenny Ho, a já o tom začala uvažovat více, ale ještě ne tolik, abych se někam přidala. Na jaře 2014 jsem měla hroznou chuť pořád něco dělat, a už si jen vybírala, jestli se přidám do ICE nebo do NEC, jelikož tyto committees mi byly nejbližší. Stalo se, že jsem jela na European Youth Event do Štrasburku, kde jsem viděla tehdejšího mezinárodního prezidenta Stefana a viceprezidenta Dominiqua, ale jak jsem byla celá hotová z toho, že je poprvé vidím naživo (prostě takové ESN celebrity, já jen aktivní člen), tak jsem se jich nedokázala na nic zeptat. Ale po EYE jsem se teda rozhodla přihlásit do ICE, říkala jsem si, že to vypadá zajímavěji, poslala CV, motivační dopis a čekala, co bude dál.

Jaké byly tvé začátky?
Když mi přišel mail, že jsem byla vybrána do Committee, tak to bylo něco wow! Aktivní člen se konečně propracoval dál než na lokál. Napsali nám, že nás nabrali 30 a že až dokončíme nějaký projekt, tak se o nás bude hlasovat na plné členství. Tak jsem samozřejmě byla aktivní, pracovala na několika projektech, bylo to dost zajímavé, poznávala jsem po Skypech a mailech nové lidi. Ale to členství pořád nějak nepřicházelo. V únoru po zimním meetingu oznámili 4 nové členy – a já mezi nimi nebyla. Tak jsem si říkala – ještě zaber, Bittnerová, ještě vydrž, ono to přijde. No a o měsíc později už jsem se také mohla radovat z plného členství. 

Jak bys popsal běžné fungování tvé committee?
Spousta motivovaných, chytrých a hrozně schopných lidí hází do FB skupiny různé odkazy na poslední reporty týkající se vzdělávání nebo soft skills, hází interní joky apod. Spolupracuješ s lidmi, které jsi nikdy neviděl a možná je ještě několik měsíců neuvidíš, ale jejich hlas už máš zarytý v hlavě. Přijde ti e-mail od Safi, že chce s námi zkonzultovat nějaký dokument, než to pošle někam nahoru – wow, mám možnost něco ovlivnit. Napíšeš dokument, a jakmile se to pošle všem, tak v mailu zmíní tvoje jméno nebo jsi přímo pod dokumentem podepsán – woohoo, 15 minut slávy! No a když máš to štěstí a máš čas a peníze jet na meeting, tak si říkáš – jo tak to seš ty, se kterým jsem dělal na tom projektu, rád tě konečně poznávám!

Jaký je tvůj nejlepší zážitek?
Ono jich bylo více, shrnula bych to asi na 3. První byl určitě ICE Winter meeting v únoru 2014. Poprvé jsem byla v ESN housu, poprvé jsem měla možnost poznat spoustu lidí z committee a celým víkendem se nesla hrozně super atmosféra. Druhým bylo, když oznámili, že jsem konečně plnohodnotným členem. A třetí, když jsem se na svém prvním AGM mohla postavit na podiu před 700 lidí a být hrdá na to, že jsem součástí tak úžasného týmu lidí.

Proč by se měli lidé přidat právě do tvojí committee?
Klišoidní „protože je nejlepší“ asi slyšet nechcete, co? Určitě bych to doporučila všem, co chtějí poznat ESN i z jiné stránky než lokální či národní, chtějí poznat super lidi a naučit se spoustě novým věcem. Pokud vás alespoň trochu zajímá vzdělávání, nejen našich členů, ale obecně vyjadřovat se k podmínkám studia v Evropě a máte chuť něco opravdu změnit, tak se přidejte k nám! Mega nabušených encyklopedických lidí tam není zas tak moc, a jsou tam i normální pozemšťané! 

Zaujala tě možnost být součástí committee? Prohlédni si vypsané open calls a ucházej se o možnost stát se členem!