Letošní, již druhý ročník IEG (dříve ESN Team) se konal v Miláně v Itálii od pátého do osmého května 2016. Účast byla oproti loňskému ročníku v Krakově skoro dvojnásobná, mezinárodní OC a národní koordinátoři odvedli dobrou práci.

Hry začaly během čtvrtečního odpoledne, kdy byla pro první účastníky připravená procházka po centru Milána s průvodcem. Česká delegace přijela na několik skupin, a tak se této tour zúčastnila asi půlka. O půl páté odpoledne proběhla uvítací ceremonie v hlavní aule – Aula Magna v University of Milan. Promluvili k nám jak Head of OC Fabrizio Bitetto, tak i několik známých tváří této milánské univerzity. Ceremonie s následným losováním základních skupin trvala asi do šesti hodin. Dále následovala „flag parade“, tak jak ji všichni znáte například z AGM, která vyústila na náměstí před největší milánskou katedrálou zvanou Duomo, kde jsme vytvořili nápis International Erasmus Games a vypustili všichni naráz nafukovací balónky. Nejen pro Erasmáky to byl super zážitek, ale byl to jeden z těch momentů, kdy opravdu cítíte ESN spirit, když všichni skandují „ESN, ESN!“ Delegace byly rozmístěny do asi 5 hostelů. Náš hostel byl moc pěkný a zprostředkovával pouze snídaně, což pro nás bylo super, protože jsme měli šanci každý večer ochutnat jiné speciality z italské kuchyně v různých milánských restauracích a musíme říct, že jsme si pravdu pochutnali. Po večeři zájemci mohli vyrazit do „Navigli“, oblasti kolem milánského kanálu, kde jsme měli rezervovanou hospůdku jen pro sebe s výhodnými cenami na drinky. Půlka naší delegace – ta méně unavená, vyrazila do víru tohoto velkoměsta, ovšem s plným vědomím toho, že zítra nás čeká náročný den plný zápasu, jsme se poměrně brzy vrátili a ulehli k tolik potřebnému spánku.

A v pátek ráno už to vypuklo! Oficiálně se mělo začít hrát již v 9 hodin, došlo ovšem k různým zpožděním, protože hostely se nenacházely velmi blízko hracím plochám, a tak se začalo kolem desáté. A Česká republika hrála hned jako první zápas ve volejbale – proti Francii – a vyhrála! Tým jsme měli také futsalový, který byl nakonec bohužel méně úspěšný než ten volejbalový.  Volejbalisté hráli v pátek pouze dva zápasy, jak už jsem zmínila, proti Francii a druhý proti Portugalsku, který jsme také vyhráli. Takže den byl úspěšný, i když hráči si přáli hrát víc. Futsalový tým hrál zápasy tři, první proti Dánsku, který jsme bohužel prohráli, druhý proti Chorvatsku, který jsme vyhráli a třetí proti Litvě, který jsme také prohráli. Hráči byli po prvním dnu trošku zklamaní, protože chtěli postoupit a jejich šance se výrazně zmenšily, nicméně dobrá nálada v nás přetrvávala. Večer jsme ochutnali skvělou, obrovskou pizzu a vyrazili na párty do jednoho z největších milánských klubů – Alcatrazu. Samozřejmě ve vší počestnosti a s vědomím, že zítra nás čeká další důležitý a náročný den.

V sobotu ráno zápasy našich týmů začínaly o něco později, tudíž jsme si mohli lehce „přispat“. I když futsalový tým poslední zápas základní skupiny proti Turecku vyhrál, a to dokonce 7:0, bohužel neměl dostatek bodů, a tak dál nepostoupil. Na druhé straně volejbalistům se i nadále dařilo, a tak nejdříve vítězstvím nad Chorvatskem, a tudíž jako jasní vítězové základní skupiny, postoupili do čtvrtfinále a pak i přes Dánsko až do semifinále, kde byli bohužel slabší než Rumunsko, které nakonec vyhrálo zlato. I tak to byl pro nás velký úspěch. Po sprše jsme se všichni přesunuli do jiné haly, kde se konala všechna tři finále. Jako vítěz basketbalu nakonec skončil zase tým Rumunska a pohár za futsal si domů vezli Dánové. Následovalo předávání pohárů a dalších ocenění, u kterého bych velmi ráda a pyšně zmínila, že česká delegace dostala ocenění za „nejvíc fair play delegaci“, čehož si velmi vážíme a byli jsme z tohoto překvapení nadšení. Po pozdní večeři jsme vyrazili oslavovat do klubu v centru Milána – Le Banque, kde jsme ve formálním oblečení protancovali noc a oslavovali vítěze.

V neděli už nás žádný organizovaný program nečekal, ale ti, co odlítali večer nebo dokonce až druhý den, měli čas na větší prohlídku Milána nebo na nákupy či suvenýry.
Za českou delegaci musím říct, že jsme si čas strávený v Miláně velmi užili, Erasmus studenti, kteří reprezentovali Českou republiku, odvedli skvělou práci a odvezli si spoustu krásných zážitků. Bylo mi řečeno, že kdyby příští rok mohli jet znovu, určitě by této příležitosti využili.

Zuzana Huňková,
vedoucí české delegace