Kdybych nevěděla, že NP je zrovna víkend, kdy budu mít po státnicích a že bude naprosto jedno, jak to dopadne, tak bych zřejmě odmítla. Ale po dvouminutovém rozmýšlení jsem přijala účast na litevské NP a to i přesto, že mám strach z davu neznámých lidí a v Litvě jsem neznala ani nohu.

Protože jsem na tomto konci Evropy ještě nebyla, bylo nasnadě si z toho udělat méně či spíše více výlet. Na cestu jsem se vydala již ve čtvrtek, abych měla celý pátek na poflakování se po Vilniusu. V hlavním městě Litvy mě nehostil nikdo jiný než prezidentka ESN Lithuania, která se o mě starala, jako kdybych byla diplomatická návštěva z ČR.

Vilnius je hezký, jeho staré město je na seznamu UNESCO, takže další UNESCO - check. Ale pojďme k tomu hlavnímu, proč jsem se vlastně ocitla kdesi pár hodin cesty od Baltického moře.

ESN Lithuania pořádalo svou 28. Národní platformu, která byla rozhodující pro další rok místního ESN. Proběhly totiž volby Národního boardu pro nadcházející období. Platforma se konala ve městě Šiauliai (trvalo mi mnoho dní, než jsem si ten název zapamatovala) a to v budově moderní knihovny místní univerzity. Agenda byla vskutku nacpaná a to od rána až do večera celé dva dny.

První den probíhaly nekonečné plenárky včetně prezentací kandidátů National Coordinators a National Boardu. A jak už  to tak bývá i u nás, na každou pozici byl pouze jeden kandidát. Zřejmě to bylo nervozitou nebo povinností prezentovat se v angličtině, což celé vedlo k průměrným výkonům. Po každé kandidátce následovaly otázky a musím říct, že bych nechtěla stát na místě ani jednoho z kandidátů. Otázky byly náročné a někdy skoro až útočné.

Dlouhý den byl zakončený prezentacemi ESN od mezinárodních hostů, kde získali prostor dva zástupci z Lotyššska a já jsem se pochlubila našim silným networkem. Mimochodem, získali jsme velký obdiv za náš brand CZECH IT!

Večerní program zabrala tematická párty v klubu, kde si OC připravilo program k tématu Between Galaxy. A nejlepší věc? Na párty bylo jídlo a to dost luxusní, tak ani nevadilo, že jsme nedostali večeři. Večer se nesl v poklidném duchu, což jsem já osobně velmi ocenila.

Další den, další plenárky a nejdůležitější část: volby. Nedělní napnutá volební atmosféra byla proložena info marketem a dvěma bloky workshopů. Nebojte, na info marketu jsem taktéž propagovala ESN CZ.

Před samotnými volbami proběhla hodinová společná debata o jednotlivých kandidátech. Atmosféra by se tam dala krájet, protože několik kandidátů bylo tak nějak kontroverzních. Debata se neobešla ani bez osobních komentářů. Každopádně se ukázalo, že litevskému ESN skutečně záleží na tom, kdo je bude „vést“, což se projevilo i na samotné volbě. V konečném důsledku byly zvoleny pouze tři lidé do NB ze sedmi a to včetně znovuzvolené prezidentky.

A co tedy říci závěrem? Doufám, že ESN Litva si povede minimálně stejně dobře jako teď a rozhodně si tam taky skočte někdy na NP. Nakonec zjistíte, že tam stejně všechny znáte, protože sdílíte jednu důležitou věc: ESN a ESN prostě sbližuje.

PS: Podívejte se na barevné obrázky z NP zde.

 

Lucie Váchová,
ISC MU Brno