Soccer Day, který měl tento rok již pátý ročník, je sportovní a chill out akce pořádá naší organizací ESN VŠE Praha – Buddy System ve spolupráci s Organizací pro uprchlíky. Hlavním programem této akce, jak už napovídá její název, je fotbalový turnaj mezi zahraničními studenty a členy ESN sekcí. Mimo to se ale člověk mohl zapojit do volejbalového turnaje, vyzkoušet si lukostřelbu, zaskákat si na trampolíně, nebo si třeba zahrát stolní tenis. Samozřejmě ale nechybělo občerstvení, kde mohli návštěvníci kromě klasických pochutin, jako jsou klobásy nebo palačinky, ochutnat tradiční africká jídla. Cílem této akce je smazání jakýchkoliv rozdílů, ať už rasových či jiných, a užít si skvělý den plný sportu a zábavy. Vrcholem celé akce je předání šeku od naší univerzity a Buddy Systemu Organizaci pro uprchlíky.
Na akci bylo úžasné to, že se jejího organizování účastnili členové ze všech různých procesů Buddy Systemu a na akci pomáhalo spoustu členů. Co se týče účasti přímo na akci, zúčastnilo se pět fotbalových týmů – dva týmy Exchange studentů z VŠE a jeden z ČZU, jeden tým za Buddy System a poslední tým tvořila Modrá škola. Kromě toho nás navštívily desítky návštěvníků ať už z řad místních i Exchange studentů, či dokonce zaměstnanců univerzity. Hrubě odhadujeme účast na něco kolem sto lidí během celého dne.
Přínos akce, jak už jsem zmínila v popisu, tkví v tom, že předchází rasové a jiné diskriminaci. Nikomu nezáleží na tom, jestli je ve vašem týmu Američan, Rus či Japonec, všichni hrají a drží spolu a poté jdou i společně na pivo. A kromě tohoto způsobu poznávání nových kultur byla již zmiňovaná ochutnávka afrických jídel.