Check where you can go with it!

Zatímco Praha žila na Den Evropy na Střeleckém ostrově, v Římě byla uspořádána mezinárodní konference s názvem “Erasmus: what’s next? European States General 2018”.

 

ESNeři nedělí svůj čas jen mezi práci, školu a péči o zahraniční studenty, najdou si očividně chvíli i na vnímání světa okolo. Na začátku června proto pár z nich využilo příležitosti zúčastnit se European Youth Eventu (EYE), mezinárodního setkání ve Štrasburku.

Vize Erasmus Student Network pro budoucnost programu Erasmus+

ESN považuje za svou povinnost reagovat na vyjádření poslance SPD Lubomíra Volného, která pronesl na adresu programu Erasmus+

V dnech 23. 3. až 25. 3. se uskutečnil již dlouho očekávaný Newbies Event!

Přečtěte si pozorně celý tento leták předtím než začnete užívat přípravek s názvem  ESNspirit.​

Welcome to the Czech Republic! The Czech Republic, also called Czechia, is a small country in the heart of Europe. We have good beer, nice girls (sometimes you can hear that our women are the prettiest in the whole world) and also beautiful nature (we will write about it later) and cities. Do you want to know, which cities we recommend you to visit? Here we go!

Take a closer look at all of those signs of exam period!​

It is hard to believe but the last day of 2017 is approaching faster than we would like to admit. For students it means the end of winter holiday and beginning of exam period, for adults, it is a celebration of achievements over the past year, however, for almost everyone, it means a party.

Pages