Today is a very special day. Why is it so special and why everybody in the Czech Republic and Slovakia makes such a big deal of that? We will give you a brief summary of what actually happened in the past.

 

You have probably noticed that today is a public holiday. However, have you known why?

 

Check where you can go with it!

Zatímco Praha žila na Den Evropy na Střeleckém ostrově, v Římě byla uspořádána mezinárodní konference s názvem “Erasmus: what’s next? European States General 2018”.

 

ESNeři nedělí svůj čas jen mezi práci, školu a péči o zahraniční studenty, najdou si očividně chvíli i na vnímání světa okolo. Na začátku června proto pár z nich využilo příležitosti zúčastnit se European Youth Eventu (EYE), mezinárodního setkání ve Štrasburku.

Vize Erasmus Student Network pro budoucnost programu Erasmus+

ESN považuje za svou povinnost reagovat na vyjádření poslance SPD Lubomíra Volného, která pronesl na adresu programu Erasmus+

V dnech 23. 3. až 25. 3. se uskutečnil již dlouho očekávaný Newbies Event!

Přečtěte si pozorně celý tento leták předtím než začnete užívat přípravek s názvem  ESNspirit.​

Welcome to the Czech Republic! The Czech Republic, also called Czechia, is a small country in the heart of Europe. We have good beer, nice girls (sometimes you can hear that our women are the prettiest in the whole world) and also beautiful nature (we will write about it later) and cities. Do you want to know, which cities we recommend you to visit? Here we go!

Pages