Ahoj!
Jak asi víte, na začátku února se zúčastnila česká výprava ve složení Dominik a Janík tzv. CNR meetingu v Sofii. Bylo to tam…ale počkejte, víte vlastně, co to je CNR? A jak taková jednání probíhají? Myslím, že se sluší vám o tom povědět něco víc, abyste měli přehled, co vlastně CNR meeting pro NR znamená, kolik toho musí udělat a podobně. Tak tedy postupně, snad vás to bude zajímat!

Přípravy

CNR se organizací příliš neliší od NP, je třeba sehnat místo, sponzory a podobně. Na NRech je, aby odhlasovali místo a čas konání, většinou se sejde více kandidátek, takže si člověk při online hlasování může i vybrat ;) Pak příchází na řadu program samotný. Jeho tvorba začíná tak měsíc, měsíc a půl předem, kde se v našem milovaném CNR mailing listu objevují jako vlaštovky různá témata k diskusi, návrhy ke změnám stanov, vnitřních předpisů či jiných vylepšení fungování ESN. Po rozsáhlé diskusi – jedno téma se může natáhnout i na konverzaci delší než 9000 slov (což se teď před Sofií přihodilo) – se témata sesbírají, návrhy upraví a vše se vepíše do Návrhu témat (vlastně stejného, jako máme my na naše NP). Pak už je na řadě Chairing Team, který návrhy a hlasování upraví do finální podoby. Při posledním CNR jsme nakonec měli na programu představení 48 návrhů, o kterých se poté hlasovalo. To ovšem není vše, práce “v zákulisí” je krom vyjadřování se k tématům více. Každý NR má totiž svůj tasklist, který musí před CNR meetingem splnit. Jedná se zejména o vyhlašování open callů, a sepisování country repors. Před příjezdem potom člověk musí všechny materiály jako předešlé minutes, country reporty a committee reporty přečíst. Před Sofií to bylo 279 stran textu!

Cesta a město

V Sofii na letišti na mě čekalo milé překvapení v podobě vyzvednutí bulharským studentem, který byl v minulém semestru u nás v sekci na Erasmu a hrdě se ke mně hlásil. Cestou domů jsem letěl pro změnu s přestupem v Mnichově. Sofie jako taková je zajímavá a dost odlišná od českých měst. Překvapilo mě, že je celkem neudržovaná, nicméně výhled na dvoutisícovou hru Vitoša v těsné blízkosti města byly zajímavé. Fotky ze Sofie jsou na konci článku.

Jednání

Upřímně, jednali jsme jako pominutí. Od pátku ráno do nedělního odpoledne se stihlo vše projednat a odhlasovat. Největší rozdíl mezi našimi NP a tímto jednáním spatřuji v nasazení a přípravě. Podstatná část účastníků má zájem se fundovaně na dané téma vyjádřit a až na drobné výjimky se jednání posouvá vpřed. Bylo by super, kdybych na naší platformě viděl 15 angažovaných LRs (pomalu si začněte zvykat, že “Section Delegates” ode mě neuslyšíte ;) ), kteří se vyjadřují a hlasují opravdu tak, jak by hlasovala jejich sekce. Pevně věřím, že spolu to letos zvládneme!

Doprovodný program

Krom jednání se lidé také chtěli odreagovat. Co si budeme povídat, docela mě překvapilo, že na to mají energii ;) Proto krom úvodní poznávací hry po městě byla na každý večer naplánovaná večeře (tradiční bulharská kuchyně stojí za to, určitě vyzkoušejte), a pak i party. Poznali jsme několik bulharských klubů a zažili údajně jednu z nejvydařenějších Eurodinners, co se kdy konali. Nutno dodat, že organizátoři si dali záležet a čekal nás i ohňostroj.

Výstupy

Po každém CNR je třeba si utřídit, jaké dopady budou mít proběhlá hlasování, a také se vytváří takzvané Working Groups, v nichž se navrhované změny rozpracovávají. K těmto WGs se zpravidla přidávají NRs a členové Committees, aby připravili nové návrhy a změny. I já jsem se do jedné přidal. Chcete vědět do které? Podrobnější informace o tom všem vás čekají v opravdové zprávě z CNR, která vám už brzo přisviští do mailu! A nyní slíbené fotky