ESNeři nedělí svůj čas jen mezi práci, školu a péči o zahraniční studenty, najdou si očividně chvíli i na vnímání světa okolo. Na začátku června proto pár z nich využilo příležitosti zúčastnit se European Youth Eventu (EYE), mezinárodního setkání ve Štrasburku.

EYE je událost organizovaná Evropským parlamentem ve spolupráci s Evropským fórem mládeže. Je určena pro více než 8000 mladých lidí z celé Evropy, kteří mají zájem o aktuální globální témata, jako je například ekologie nebo otázka bezpečnosti Evropy. Zahrnuje nejen politické debaty a workshopy, ale také zábavný doprovodný program. Účastníci mají během dvou dnů možnost setkat se s osobnostmi figurující v Evropské unii a vyjádřit své myšlenky ohledně dalšího evropského směřování. Nejzásadnější nápady jsou následně prezentovány svými autory přímo Evropskému parlamentu. EYE se ob rok odehrál ve Štrasburku již potřetí, letos s podtitulem “The plan is to fan this spark into a flame”.

Letošního EYE se zúčastnilo téměř 20 českých ESNerů, valná část z nich v rámci delegace České rady dětí a mládeže (ČRDM). Samostatná ESN CZ delegace byla vedena zkušeným Vladimírem Procházkou. Naše organizace měla zastoupení i z ostatních zemí a kdo měl jen trochu štěstí, mohl se potkat i se samotnými zastupiteli International Boardu, prezidentem João Pintem, viceprezidentkou Tijanou Stojanović nebo communication managerem Kacperem Olczykem. ESN se totiž chopilo vedení vlastních sessions, jako například té ohledně Erasmus+ 2020, tedy nové vize programu Erasmus+.

Celý venkovní program byl nešťastně ovlivněn prudkými bouřkami, které na pomezí Německa a Francie panovaly, přesto se však jednalo o nesmírně inspirativní a produktivní víkend.

Za celou komunikaci s ČRDM byla zodpovědná Iveta Komárková, Education Officer ESN CZ. „Je skvělé, že se našlo tolik českých ESNerů, kteří se chtěli věnovat evropských problémům a otázkám dnešní doby přímo v sídle Evropského parlamentu. Tyto dvě delegace nadšenců měly příležitost potkat stejně smýšlející mládež z Evropské unie a přitom se dozvědět mnoho konkrétních stanovisek k aktuálním tématům a často interaktivní či zábavnou formou nahlédnout do práce našich europoslanců a jednotlivých frakcí, výborů nebo pracovních skupin. Snad si každý účastník odvezl nové zkušenosti, zážitky a nápady, včetně posílení svého evropského občanství, které povedou k další iniciativě v ESN i každodenním životě.”