Poslední víkend v březnu (27.-29.3.2015) se bude konat v pořadí druhý vzdělávací event pro členy Erasmus Student Network Česká republika. Po první velice úspěšné akci v minulém roce chceme navázat v podobném duchu a připravit nezapomenutelný víkend, který bude pro české ESNers a naše sekce přínosem.

Stejně jako minule nabízíme dvě témata, kde garantujeme pro každou sekci místo.

Jako místo konání jsme vybrali Rekreační středisko v Nekoři nedaleko Ústí nad Orlicí
 
Registrační poplatek stejný jako minule díky podpoře ESN CZ:
500 Kč/účastníka na celý víkend

TÉMATA:

1) Komunikace (Katka Martínková, Ivan Kobelev)

,,Opravdu posloucháte, nebo jen čekáte na svou příležitost promluvit?” R. Montgomery

Říká se, že nejde nekomunikovat. Vším, co řekneme nebo uděláme, jak zareagujeme nebo nezareagujeme, vysíláme zprávy druhým. Jak to, že se z toho často vyvine nedorozumění? A co dělat, abychom tomu předešli?

Cílem tohoto trainingu bude podívat se na to, jak spolu komunikujeme, zvýšit povědomí o tom, kde a proč dochází k nedorozuměním, a objevit způsoby, jak naši komunikaci udělat příjemnější a efektivnější.

Skrze program sestavený z interaktivních workshopů, neformálních diskuzí, kreativních her a aktivit, chceme účastníkům nabídnout možnost rozvinout své komunikační schopnosti, které pak uplatní jak ve svých sekcích, tak v osobním životě.


2) Motivation in Action (Moni Lazy Lazarová, Martin Zaplo Zapletal)

“Vnější motivace je jako smrad, za dvě hodiny vyprchá.” Ivo Toman

Tato část bude o tolik známé a často propírané věci, kterou je zase a opět: motivace! Co to je, jak vzniká a zaniká? Proč je tak důležitá převážně v neziskových organizacích? Jak bojovat s žárlivostí starších členů na nováčky a jak podchytit, aby se ze staroušů nestali demotivované fosílie? Společně s vašimi HRs dáváme dohromady balíček stěžejnějších problémů a naším cílem je, na ně najít odpověď. Celý track bude doplněm o praktické ukázky a hry spojené s probíraným tématem tzv. učení zážitkem:

“Každé dobrodružství začíná okamžikem, každá cesta začíná krokem, každý sen začíná snílkem, všechno je možné, pokud máte odvahu!”

Zážitky nás spojují

“Je lépe litovat, že jsme něco zažili, než litovat, že jsme nezažili nic” Giovanni Boccaccio

Když už máme po práci tak se chceme bavit. Kvalitně bavit. Zabavít se můžeme i pomocí zážitkové pedagogiky. Budeme se zabývat myšlenkou přístupu ke vzdělávání členů na základě intezivních zážítků, jak nenápadně a zábavně naučit lidi něco nového a jak pomocí her ukázat řešení problému v reálném prostředí ESN. Opustit zónu komfortu a lépe pracovat s týmovou dynamikou. Podíváme se i na přístup, jak si nastavit lepe osobní cíle, cíle týmu a jak se dále rozvíjet.  


Jak to vypadalo minule?

TRAIN IT! Poprvé a rozhodně ne naposledy!

O víkendu 10. - 12. října 2014 jsem měla tu čest se zúčastnit vzdělávací akce TRAIN IT!, kterou pro členy uspořádalo ESN CZ. Místo, které pro nás organizátoři vybrali, bylo bezchybné. Ekocentrum přestavěné z parního mlýna nás všechny nadchlo (zejména postelová pódia ;-) ).

Pátek byl ve znamení seznamování. Po úvodních hrách byla hned cítit přátelská a otevřená atmosféra typická pro všechny akce, které ESN pořádá.

Sobotní program byl vzdělávací, ale pořád příjemný a pohodový. Souběžně běžely dva tracky,  HR aneb jak vést lidi a  Project and Event Management. Já jsem se zúčastnila bloku HR, který se věnoval zejména tomu, jak získat a motivovat nové členy, jak se starat o členy stávající a i užitečnému tématu jak podat feedback. Lektoři pro mě, a doufám, že i pro všechny ostatní, byli obrovskou inspirací. Workshopy byly zábavné a neotřelé. Nikdy bych nevěřila, kolik zábavy se nechá zažít s pastičkou na myši, a jak mi může pomoci důvěřovat druhým. :-)

Díky ,,rodinnému” prostředí, které Ekocentrum nabídlo, se večerní program nezvrhl v divokou párty, ale naopak si účastníci horlivě vyměňovali zkušenosti ze sekcí a plánovali další společné akce.

Neděle před nás postavila těžký úkol, jak během půl hodiny načrtnout univerzálně použitelný akční plán na zadané téma. V menších skupinkách společně s jedním z lektorů jsme se zamýšleli nad postupy, které mohou zlepšit fungování sekcí napříč celou Českou republikou.

Věřím, že každý z nás účastníků si s sebou odnesl spoustu tipů a triků, jak povznést svou sekci na vyšší úroveň a kromě toho i skvělý pocit z příjemně stráveného víkendu. Velký dík patří všem organizátorům a lektorům, kteří se starali o naše blaho. Přála bych si, aby letošní ročník TRAIN IT! nebyl zároveň posledním, ale  měli jsme šanci zapracovat na sobě na tak perfektní akci i v příštím semestru.

Radka Fučíková, ESN Liberec

 

REGISTRACE

Date: 
27/03/2015 to 29/03/2015